Slavnostní odhalení pamětní desky Ladislava Komoráda v Písku

Středa 7. května byla hlavním dnem letošních oslav z cyklu "Slavnosti svobody Písek 2025". Byl to den plný významných událostí. Kromě ranního průjezdu Konvoje Přátelé 4. obrněné divize Prácheňsko přes Kamenný most na Velké náměstí, se v 11 hodin před budovou městského úřadu v Budovcově ulici uskutečnilo slavnostní odhalení pamětní desky významné osobnosti dějin Písku – pplk. in memoriam Ladislava Komoráda.
Úvodního slova se ujal ředitel Centra kultury města Písku Josef Kašpar, který mezi přítomnými hosty přivítal senátora Parlamentu ČR Tomáše Fialu, starostu Písku Michala Čapka, ředitele Krajského vojenského velitelství České Budějovice Vladimíra Jelínka, potomky Ladislava Komoráda a další.
V následujícím proslovu písecký místostarosta Josef Soumar vyzdvihl osobnost pplk. Ladislava Komoráda, který v dubnu 1945 byl jakožto jeden z čelných představitelů domácího odboje na Písecku pověřen Fierlingovou vládou sestavením revolučních národních výborů v okresech Písek, Týn nad Vltavou a Strakonice. To se povedlo, a on již jako předseda píseckého Okresního národního výboru spoluřídil povstání na Písecku, které vypuklo 5. května. Měl však těžké podmínky, neboť v Písku sídlila početná posádka německého Wermachtu v počtu cca 1 500 mužů. Velitel německých jednotek tehdy prohlásil, že se nevzdá do rukou civilních orgánů, které nyní Komorád zastupoval, ale pouze do rukou regulérní armády. A zároveň pohrozil krveprolitím.
Kapitulace do rukou armády byla nemyslitelná, neboť město Písek se nacházelo v sovětské zóně na východ od demarkační linie. Sovětské jednotky byly ještě daleko a nebyly tudíž schopny včas dorazit do Písku, aby mohly zabránit případnému drancování a vraždění ze strany ustupujících nacistů. Komorád se proto 6. května vypravil s řidičem Stanislavem Mykyškou a tlumočníkem Františkem Bůžkem do Strakonic na velitelství 4. obrněné divize 3. americké armády. Bůžkova plynulá angličtina sehrála klíčovou roli při vyjednávání. Díky dobrým diplomatickým schopnostem se jim podařilo dohodnout s plk. Searsem, že ještě téhož dne vyslal menší americkou jednotku, vedenou kpt. Kermitem G. Bernardem do Písku přes demarkační linii. Do rukou těchto amerických vojáků následně německé jednotky složily svou kapitulaci, čímž bylo Písecko fakticky zachráněno od masakrů, které se v té době děly na mnohých místech republiky. Sovětské jednotky nakonec dorazily do Písku až ráno 10. května.
Kromě jiného na naléhání pražského rozhlasu Komorád vyslal 8. května do Prahy dva autobusy se střelivem, potravinami, zdravotnickým materiálem, včetně své dcery Olgy Komorádové, která byla v té době frekventantkou zdravotnické školy. Komorád tímto činem nejen prokázal svou rychlou reakci v krizové situaci, ale i svůj závazek k obnovení pořádku v poválečném Československu. Po osvobození byl Ladislav Komorád nadále velmi aktivní a usiloval o stabilizaci situace v regionu.
"Podplukovník Ladislav Komorád byl hrdina, neboť se významně podílel na klidném předání moci v květnu 1945 v Písku. Byl také prvním předsedou Okresního národního výboru v Písku, který tehdy sídlil ve stejné budově, jako část současného městského úřadu. Proto byl pro umístění pamětní desky vybrán právě tento objekt," vysvětlil Josef Soumar. "Je důležité, aby se na osobnosti typu pana Komoráda nezapomínalo, proto jsme mu věnovali alespoň tuto pamětní desku a možnost obyvatelům Písku připomenout si konkrétní místní příběh, související s koncem druhé světové války. Splatili jsme tím historický dluh, kdy se na jeho hrdinský čin v podstatě zapomnělo," dodal Josef Soumar.
Ladislav Komorád se narodil 23. června 1895 v Lovětíně. Za první světové války bojoval jako legionář v Rusku a po válce zůstal v československé armádě, v níž dosáhl hodnosti majora. Po konci druhé světové války, dne 18. května 1945, Ladislav Komorád, vyčerpán intenzivní prací a nervovým napětím, utrpěl mozkovou mrtvici, která ho částečně paralyzovala. Přesto se vrátil do práce, ale v září 1946 ho postihl infarkt. Zemřel 8. února 1947 v Písku ve věku 51 let. Posmrtně byl povýšen na podplukovníka.
Se svým proslovem vystoupila paní Eva Tóthová, vnučka Ladislava Komoráda, která zmínila, že se v rodině o činech jejího dědečka nemluvilo. Sama ho nikdy nepoznala, narodila se až po jeho smrti. Hovořila o náhodném setkání s panem Bůžkem před šesti lety, od kterého se dozvěděla podrobnosti o svém dědečkovi a jeho hrdinství na konci druhé světové války. Nové informace byly pro ni, ale i ostatní členy rodiny, překvapením, a pustili se do dalšího pátrání. Jmenovitě pak poděkovala lidem, kteří velkou měrou přispěli k tomu, že právě nyní, v době oslav 80. výročí osvobození Písku a jeho okolí od německých okupantů, je odhalena pamětní deska jejímu dědečkovi.
Následovalo kladení kytic a věnců. Poté starosta Písku Michal Čapek společně s nejmladším přítomným potomkem Ladislava Komoráda odhalili pamětní desku na fasádě budovy městského úřadu. A zazněla česko-slovenská státní hymna.
Na úplný závěr se v budově městského úřadu podepsali potomci Ladislava Komoráda do Pamětní knihy města Písku.
Text a foto: František Bořánek